گفت و گوی خبرنامه دانشجویان ایران با کارگردان بهترین فیلم جشنواره عمار

درپی موفقیت فیلم کوتاه آخرشه در جشنواره مردمی فیلم عمار، خبرنامه دانشجویان ایران، میزگردی را با موضوع «شرایط سینما و تطبیق آن با اولویت‌های انقلاب اسلامی»، و با حضور سه تن از برترین سینماگران جوان کشور، انجام داد که رضا کشاورز، کارگردان فیلم کوتاه آخرشه، در این گفت‌و‌گو حاضر بود.‌

کارگردان فیلم کوتاه «آخرشه» در این میزگرد گفت: به جای بررسی تاثیر انقلاب بر حوزه سینمایی کشور باید تاثیر سینما بر انقلاب را بررسی کرد افرادی با یکسری آرمان ها فعالیت کردند و تاثیر شرایط بحرانی کشور و مدیریت جهادی در عرصه سینمایی در راستای اهداف انقلاب ساخته شد اما در دهه ۷۰ سینماگرهای ما به جریان های رئالیستی و نئورئالیستی و دغدغه های جهان و طنی گرایش داشتند و سطح سینمایی کشور نازل شد و در دهه بعدی این موج اوج گرفت و غالب فیلم ها ضد ارزشی شد. رصدی که از فیلم های حاضر از جشنواره فیلم فجر انجام شده است افزود: بیشتر فیلم ها در همین راستا هست.

رضا کشاورز با اشاره به دلیل ضعف مدیریتی‌در حوزه فرهنگی کشور ابراز عقیده کرد: اکثر تولیدات سینمایی با معیارهای انقلاب اسلامی قرابتی ندارد.

وی با اشاره به یک مورد خاص تاکید کرد: شخصی هست که مجوز ۵ فیلم کوتاه از وزارت ارشاد گرفته بود و این کارها را با چسباندن به هم یک فیلم سینمایی ارائه داد و کسی از مسولین نتوانست جلوی این شخص را بگیرد!

این کارگردان با ابراز تاسف از فروخته شدن آثار نازل سینمایی در گیشه‌ها گفت: متاسفانه این وضع قالب شده و دوستداران انقلاب زمانی که شروع به کار می‌کنند به شعاری بودن متهم می‌شوند!

کشاورز همچنین تاکید کرد: سینما از هنر صرف به صنعتی شدن روی آورده است و نگاه به سینما تجاری سازی است  و نگاه فرمی سخیف ترین محتوا را ارائه می‌دهد و تهیه کنندگان بیسوادی وارد شدند و اینها همه از سوءمدیریت است. باتوجه به سطح آثار ضد فرهنگی که هر ساله در جشنواره ها مشاهده می‌شود به نظرم سینمای ایران هر روز بدتر شده و متاسفانه در این فضا؛ آثار خوب هم دیده نمی‌شوند.

سال ها بود که احساس می شد آنچه سینمای ایران خوانده می شود در شان انقلاب اسلامی نیست. ما هم مثل بسیاری از دلسوزان چنین حسی داشتیم و دوست داشتیم کاری بکنیم. از طرفی جوان بودیم و اکثر مسیرها به سمت مان مسدود بود. به تعبیر خیلی ها جایی برای جوان انقلابی در سینما نبود اما عمیقا میدانستیم که حرف های جدیدی برای گفتن داریم.